در استان گیلان چند زیارتگاه از اهمیت زیادی برخوردار است. زیارتگاه های استان گیلان به ترتیب فراوانی استقبال عبارتند از: امامزاده سیدجلال الدین اشرف در آستانه اشرفیه، امامزاده ابراهیم در روستایی به همین نام در شهرستان شفت، امامزاده هاشم در دهکده ای به همین نام واقع در کیلومتر سی اتوبان رشت به تهران، امامزاده اسحاق در شهرستان شفت و سرانجام امامزاده سیده فاطمه معروف به خواهر امام در محله ای به همین نام در شهر رشت، که بیشتر مورد توجه بانوان است.

    شهر آستانه اشرفیه به دلیل وجود بقعه سیدجلال الدین اشرف، پنجمین شهر مذهبی و زیارتی کشور بعد از مشهد، قم، شیراز و طبس است. در ایام مختلف سال، به ویژه در مناسبت های مذهبی، بقعه آستانه اشرفیه پذیرای زایران بسیار از سراسر استان گیلان و حتی کل کشور ایران می باشد.

    درباره صاحب مزار آستانه اشرفیه دو احتمال داده می شود. احتمال اول که قوی تر نیز است اینکه  وی از ائمه زیدیه و به نام السید الامام اشرف بن زید الحسنی است که در سال 546ق. در منطقه تجن گوکه لاهیجان فوت کرد و پیکرش در روستای کُجاین (کُچاین= کوچان) از توابع لاهیجان به خاک سپرده شد.

   بنابر نوشته منابع معتبر اوایل قرن هفتم هجری قمری، سیداشرف حسنی علوی غریبی بود که در سال 544ق. در لیاهجان (لاهیجان) گیلان کاندیدای امامت مذهب زیدیه شد و خیلی زود کارش رونق گرفت، اما شیخ جمال الدین ابویوسف بن علی خانکنجی با او مخالفت کرد و دو سال و اندی پس از برگزیده شدنش در سرزمین تجن (گوکه) فوت کرد. قبرش معروف و در روستای کُجاین (کوچان) مورد زیارت است. او هر کس را که معتقد به صلح با ملاحده (اسماعیلیه) بود، از روی اختیار و گاهی نیز بدون قصد به قتل می رسانید و اموالش را به غارت می برد و خانه اش را به آتش می کشید.

   با جستجو در منابع انساب سادات، نزدیک ترین شخصیت به سیداشرف حسنی مذکور، اشرف بن حسن بن رمضان بن علی بن عبدالله بن موسی بن قاسم بن ابو عبدالله محمد بن قاسم رسی بن ابراهیم طباطبا بن اسماعیل دیباج بن ابراهیم عمر بن حسن مثنی بن حسن مجتبی (ع) است.

     با همه تحلیل و توصیفی که در نگارش این پژوهش به کار رفته است، زیارت بقعه و مزار سیدجلال الدین اشرف به عنوان امامزاده و یکی از نوادگان امیرالمؤمنین (ع) همانند سایر بقاع متبرکه امامزادگان ایران بدون اشکال بوده، بلکه به جهت قدمت آن ممدوح است.

 

---------------------

* پژوهش حاضر در 24 صفحه آماده و به زودی در یکی از مجلات تخصصی منتشر و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. 

منبع : شهر باران |صاحب بقعه آستانه اشرفیه چه کسی است؟
برچسب ها : امامزاده ,آستانه ,بقعه ,اشرفیه ,اشرف ,الدین ,آستانه اشرفیه ,سیدجلال الدین ,سیداشرف حسنی ,روستای کُجاین ,بقعه آستانه ,بقعه آستانه اشرفیه