امروزه یک مهاجرت معکوس در سطح روستاهای شهرستان رشت و سایر شهرستان های استان گیلان پدید آمده است. افراد تازه وارد از استان ها و شهرستان های مختلف کشور مثل اصفهان و شیراز و حتی افراد غیر ایرانی مانند عراقی به طمع زندگی راحت و آسوده در سر سبزترین نقطه کشور به استان گیلان یورش برده اند.

   عدّه ای به خاطر نگرانی از بحران بی آبی، سرمایه گذاری آینده و استراحت در ایام تعطیلات، زمین های مرغوب شهرستان های استان را با قیمت ارزان و حتی مُفت از طریق دلال ها خریده و بدون ضابطه شروع به ساخت و ساز کرده اند و بدتر آن که بیکاری و مشکلات فراوان اقتصادی مردم منطقه نیز موجب شد تا به راحتی زمین های استان به افراد بیگانگان و اجانب فروخته شود.

  مهاجرت معکوس نتیجه بی تفاوتی مسئولین غیر بومی استان و ندانم کاری آنان است و هر روز مسائل زیادی در یک گوشه از استان ایجاد می کند. تعارض زبانی، نژادی و حتی غیر ایرانی بودن مهاجران، موجب عدم توانایی هم ذات پنداری روستاییان با افراد تازه وارد گردید و در نتیجه هر روز اخبار بسیار بدی از اختلاف و درگیری در سطح استان شنیده می شود.

   انتخاب استاندار بومی و غیر پروازی، تشکیل کار گروه در استانداری گیلان با اختیارات ویژه، گزینش فرمانداران آشنا به محل خدمت، تفویض اختیارات لازم به دادگستری استان و شهرستان ها، ثبت نکردن هر گونه نقل و انتقال ملکی به نام افراد غیر بومی، پاسخ گو کردن شوراهای روستایی در انتقال املاک به صورت قولنامه ایی به افراد غیر بومی و .... از جمله راهکارهای پیشگیری از این مشکل به وجود آمده است.

 

 

منبع : شهر باران |مهاجرت معکوس
برچسب ها : استان ,افراد ,شهرستان ,بومی ,مهاجرت ,تازه وارد ,افراد تازه