یادنامه پزشک انسان دوست و فرهیخته استان گیلان و شهرستان رشت، دکتر فائق تحت عنوان «دکتر محمدعلی فائق پزشک خوشنام و فرهیخته گیلان» در صفحه پنج روزنامه گیلان امروز، سال 19، شماره 5332، مؤرخه 9 آبان 1398 منتشر شد. در آخرین پاراگراف این یادنامه آمده است:

درباره ­ی شخصیت دکتر محمدعلی فائق سخنان زیاد گفته شده و باز هم گفته خواهد شد. در اینجا به برخی ویژگی های انکار ناپذیر او اشاره می شود:

دکتر محمدعلی فائق دارای رفتاری پسندیده بود. همیشه با دیگران برخوردی سنگین همراه با احترام داشت. وضعیت ظاهری اش پیوسته آراسته بود. او از خانواده ­ای روحانی بود. پدرش حجت الاسلام شیخ علی فائق (1253- 1345ش.) همانند بسیاری از روحانیان در دوره­ ی پهلوی اول مجبور به خلع لباس شد. در میان مردم رشت، دکتر فائق از قدیم به طبابت مشهور بود و در کنار طبابت به امور فرهنگی به ویژه پژوهش های مربوط به جغرافیای گیلان علاقه داشت. دو نشریه­ ی گیلان ما و ره­ آورد گیل را بیست سال بدون وقفه منتشر کرد؛ اگر چه سابقه­ ی انتشار مجله­ ی گیلان ما به هفتاد سال می رسد.  

وی به دلیل علاقه­ ی خاصی که به تاریخ و فرهنگ گیلان داشت، همیشه برای معرفی این استان می کوشید. تلاش وی در گردآوری نویسندگان و شاعران گیلان، موجب پیدایش آثار فراوانی در سال های گذشته درباره ی ­تاریخ و جغرافیای تاریخی گیلان شد. امروزه ده­ها کتاب پژوهشی درباره­ ی گیلان وجود دارد که نقش دکتر محمدعلی فائق را در این میان نباید نادیده گرفت.

منبع : شهر باران |یادنامه دکتر محمدعلی فائق منتشر شد
برچسب ها : فائق ,دکتر ,محمدعلی ,منتشر ,یادنامه ,محمدعلی فائق ,دکتر محمدعلی ,دکتر فائق ,رشت، دکتر